Kolorowe jeziorka w Rudawach Janowickich znalazły się na liście 7 nowych cudów Polski. W plebiscycie zorganizowanym przez magazyn National Geographic Traveler czytelnicy oddali blisko 10 tys głosów. Trzy jeziorka: purpurowe, błękitne i zielone znajdujące się w gminie Marciszów uplasowały się na trzecim miejscu.

Wyprzedziły je jedynie: pałac we wsi Kozłówka na Lubelszczyźnie oraz zabytkowe spichlerze nad Wisłą w Grudziądzu. Na liście 7 nowych cudów Polski są też: katowickie osiedle Nikiszowiec, cmentarz centralny w Szczecinie – największa nekropolia w Polsce, kaplica św. Trójcy w lubelskim zamku, prawosławny monaster Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Supraślu.
– Polska jest najfajniejsza – takie hasło ogłosiliśmy na początku tegorocznych wakacji. Chcieliśmy w ten sposób zachęcić Polaków do odkrywania na nowo zapomnianych zabytków naszego kraju oraz wyszukiwania skarbów rodzimej przyrody. Reakcja na naszą akcję zaskoczyła nas podwójne. Po pierwsze z uwagi na liczbę głosów, która przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Po drugie z uwagi na pomysłowość i niezwykły lokalny patriotyzm, który nasz plebiscyt rozbudził wśród lokalnych społeczności – mówi Martyna Wojciechowska, redaktor naczelna miesięcznika „National Geographic Traveler”.
Kolorowe jeziorka znalazły się w finałowej siódemce dzięki głosom mieszkańców Dolnego Śląska. Swój niezwykły kolor zawdzięczają związkom chemicznym wypłukiwanym ze skał. Powstały w miejscu wyrobisk dawnych niemieckich kopalni.
W kopalniach od 1785 do 1925 roku wydobywano piryt, przerabiany na kwas siarkowy. Obecnie w pobliżu biegnie szlak turystyczny. Gmina wydzierżawiła teren Kolorowych Jeziorek. Inwestor chce tu zbudować niewielki camping oraz restaurację.
- Niestety napotyka na trudności administracyjne. Jest to boeiwm obszar Natury 2000 i teren Rudawskiego Parku Krajobrazowego – mówi wójt Marciszowa Stefan Zawierucha.

Wiadomości

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Ha (gość)

D..a POLSKA ,adminstracja to jest to-chamstwo,obłuda ważnosc, władzy.To nie władza powinna się bac ludzi ,to ludzie powinni sie bac władzy.Motto obecnej wladzy.