(© POK)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Dawna rezydencja rodziny Franklów w Prudniku, jedna z najkosztowniejszych willi wzniesionych w Polsce przez XIX-wiecznych fabrykantów, odzyskała blask. Do odrestaurowanego pałacyku wprowadza się Prudnicki Ośrodek Kultury. 11 listopada – Dniem Otwartych Drzwi nowej siedziby POK.

Teraz to już nie jest „Biały Dom”, jak nazywano willę w ostatnich kilkudziesięciu latach. Pałacyk przy ul. Kościuszki wrócił do popielatych barw, pamiętających czasy pierwszych właścicieli. Reprezentacyjną willę wybudował Albert Frankel, syn Samuela, założyciela prudnickich zakładów bawełnianych S.Fränkel. W 1938 r. cały majątek żydowskiej rodziny - w tym również fabrykę włókienniczą i rezydencję w Prudniku - zarekwirowało państwo niemieckie. Po wojnie w pałacyku mieścił się dom kultury ZPB Frotex. Kilkukrotnie remontowany, utracił część historycznego wyposażenia i niezwykłych zdobień, ale - jak pokazały najnowsze czasy - nie bezpowrotnie.

Zobacz Willę Franklów po remoncie

Prace konserwatorskie, prowadzone w „Białym Domu” od 2009 r., przyniosły wiele cennych odkryć. Konserwatorzy byli zdumieni, kiedy spod grubej warstwy farby olejnej zaczęły wychodzić pierwotne dekoracje - prawdziwe dzieła sztuki. W loggii na piętrze, czyli w dawnym ogrodzie zimowym, światło dzienne ujrzały polichromowane stiuki, zachwycające arabeski z wzorami zaczerpniętymi z mitologii greckiej. W dużym holu ze schodami pojawiły się malowane i złocone stropy, a także stiuki imitujące naturalny kamień, marmur i szlachetne drewno. W dużej mierze konserwatorom udało się przywrócić ich blask. Dawną świetność odzyskała również fontanna usytuowana w holu, w sąsiedztwie wejścia do pałacu.

Jak wyglądają dziś wnętrza dawnej rezydencji Franklów, będziemy mogli się przekonać 11 listopada. Prudnicki Ośrodek Kultury, nowy gospodarz willi, zaprasza od godz. 15.00 na Dzień Otwartych Drzwi. W programie jest zwiedzanie pałacowych pomieszczeń i wystawy zatytułowanej „Prudnik na starych fotografiach”. O godz. 17.00 zagra zespół Permanent Jazz z Opola. Pod hasłem „Piosenka jest dobra na wszystko” usłyszymy utwory z Kabaretu Starszych Panów.

Zobacz: przewodnik po ziemi opolskiej

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!