Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ratujmy stanicę Kamińskiego. Możesz wziąć udział w niezwykłych lekcjach w Górkach Wielkich

JAK
Stanica w Górkach Wielkich.
Stanica w Górkach Wielkich. Fot. Łukasz Klimaniec
Fundacja im. Zofii Kossak zaprasza do udziału w dwóch letnich spotkaniach lekcji żywej historii “Ratujmy stanicę Kamińskiego” dofinansowanego z Muzeum Historii Polski w ramach projektu “Patriotyzm Jutra”. Spotkania odbędą się 26 lipca i 23 sierpnia o godz. 16:00.

Lekcja składa się z dwóch części: stacjonarnej, przeprowadzonej w „Dworze Kossaków” w formie multimedialnej prezentacji (ok. 60 min.) i terenowej – oprowadzenie po obiektach stanicy ( ok. 60 min.). Spotkanie jest całkowicie bezpłatne. Lekcje prowadzą historyk (Jarosław Mrożkiewicz), historyk sztuki i architektury (Przemysław Czernek) oraz osoba bezpośrednio zaangażowana w projekt, współredaktor publikacji o Ośrodku Harcerskim (Monika Serafin).

Ratujmy stanicę Kamińskiego, czyli obiekt popada w ruinę

Powodem realizacji projektu „Ratujmy stanicę Kamińskiego” jest bardzo konkretne miejsce oraz historia. Dotyczy ona zaprojektowanego przez architekta Bogdana Laszczkę modernistycznego kompleksu harcerskiego w Górkach Wielkich. Miejsce to jest ważne ze względu na swą społeczną, historyczną rangę oraz architektoniczną wartość. Po wojnie harcerskie budynki zaadaptowano na sanatoria dla dzieci. Obecnie obiekty po „Kamyku” nie są użytkowane i powoli, popadając w ruinę i zapomnienie, ulegają zniszczeniu - informuje Urząd Gminy w Brennej.

Fundacji im. Zofii Kossak zależy na przypomnieniu historii tego miejsca oraz ludzi z nim związanych, m.in. postaci Aleksandra Kamińskiego „Kamyka”, który jest tu postacią szczególną oraz bohaterów jego powieści „Kamienie na szaniec”, której bohaterowie, „Alek”, „Zośka” i „Rudy”, spędzili swoje ostatnie lato przed wojną właśnie Górkach Wielkich. W trakcie realizacji projektu akcent zostanie położony na problematykę łączącą historię oraz teraźniejszość. Tak dla Fundacji, jak i dla osób zaangażowanych w projekt, ważne jest kultywowanie tradycji oraz pamięci pokoleń.

W celu pozyskania dodatkowych informacji można kontaktowac się z koordynatorem projektu, Katarzyną Greń: 338510351, [email protected]

O STANICY CZYTAJ TUTAJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto