Stowarzyszenie Ochabianie i cykl "Spotkanie z tradycją"

W Ochabach odbyła się kolejna inscenizacja w ramach cyklu "Spotkanie z tradycją". Stowarzyszenie Ochabianie i społeczność wsi Ochaby tym razem zaprezentowały "Dzień targowy".

W niedzielne popołudnie, 23 lutego, na sali OSP w Ochabach, odbyła się magiczna podróż na stare przedwojenne targowisko. Była to kolejna odsłona cyklu: "Powrót do tradycji”. Stowarzyszenie Ochabianie oraz społeczność wsi Ochaby, zaprezentowali niezwykłą inscenizację pt. "Dzień targowy”. Nad całością imponującego przedsięwzięcia czuwała reżyser - Maja Krawczyk.
∨ Czytaj dalejMiędzypokoleniowe przedstawienie z udziałem mieszkańców i sympatyków sołectwa miało ważne zadanie edukacyjne. Wsparcia udziela młodzież ze szkoły w Ochabach, która wystąpiła we wspólnej inscenizacji oraz zaprezentowała własną interpretację wiersza Jana Brzechwy "Na straganie". W czasach dominacji supermarketów, "artyści” przedstawili wyjątkowy epizod historii i tradycji naszego regionu. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu targowisko było ważnym miejscem wymiany dóbr, towarów, a także wiadomości. Tu odbywało się życie regionu. Misternie przemyślany występ, w którego przygotowanie mieszkańcy włożyli ogrom pracy, nagrodzony został gromkimi brawami. Po spektaklu organizatorzy przygotowali poczęstunek. W tym roku był to - eintopf. Popularny posiłek (zupa) w kulturze Śląska Cieszyńskiego, uwarzony został z produktów zakupionych na straganie. Po magicznym występie na scenie zaprezentowała się Kapela Stela.

Już po raz kolejny Stowarzyszenie Ochabianie i mieszkańcy wsi udowodnili, że dzięki dobrej organizacji, wytężonej pracy i integracji lokalnej społeczności, można stworzyć ciekawe wydarzenie, które będzie promowało i przypominało piękne tradycje Śląska Cieszyńskiego.

Więcej na temat

Komentarze (0)

avatar

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

Wybierz kategorię