Platan Karol w Leszczynach ma już 160 lat i 18 m wysokości Platan Karol w Leszczynach ma już 160 lat i 18 m wysokości

Platan Karol w Leszczynach ma już 160 lat i 18 m wysokości (© Fot. Klub Gaja)

Rozpoczęła się kolejna edycja konkursu „Drzewo Roku”, organizowana przez Klub Gaja. To ponad 50 drzew z całej Polski i swoisty apel o ich ochronę. 16 finalistów „Drzewa Roku 2018” woła o pomoc dla drzew.

Jury konkursu, złożone ze specjalistów różnych dziedzin i miłośników drzew zarazem, wybrało 16 drzew, które są symbolem lokalnych społeczności, a także częścią naszej kultury i historii. Niestety, wiele ze zgłoszonych w tym roku drzew zostało już wyciętych i możemy je tylko wspominać. Inne ciągle zagrożone są wycinką, a udział w konkursie ich miłośnicy i opiekunowie uważają za ostatnią szansę ich ocalenia.

- Stare drzewa to nasze dziedzictwo i podtrzymywanie żywej tradycji - mówi Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja. - To także piękno i ciągłość. Bardzo niepokoi mnie, że nie szanujemy wszystkich tych wartości i dla doraźnego zysku niszczymy drzewa, krajobraz i opowieści. Drzewa to nasi przyjaciele - dodaje.

Wśród tegorocznych zgłoszeń znalazły się drzewa w różnym wieku - od tych najstarszych ponad 600-letnich świadków historii do dopiero niedawno zasadzonych, reprezentujące różne gatunki.

Które z drzew zostanie „Drzewem Roku 2018”, dowiemy się już w czerwcu tego roku podczas internetowego plebiscytu na stronie konkursu: www.drzeworoku.pl

Śląskie Ekologiczne

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!