Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

2022 rokiem Rzemiosła w Województwie Śląskim - na jakie imprezy warto się wybrać?

Magdalena Łabędzka
Magdalena Łabędzka
arc.Szymon Starnawski
Rok 2022 został ustanowiony przez Sejmik Województwa Śląskiego Rokiem Rzemiosła w Województwie Śląskim. Zawody rzemieślnicze posiadają wielowiekową tradycję, a rzemiosło jest także bardzo ważnym elementem kształtującym przemysł oraz wpływającym na rozwój gospodarki w kraju. Gdzie w najbliższym czasie możemy zobaczyć rzemieślników z ubiegłych wieków?

Rok Rzemiosła w Województwie Śląskim

Rok 2022 został ustanowiony przez Sejmik Województwa Śląskiego Rokiem Rzemiosła w Województwie Śląskim. Ma to na celu promowanie działalności tradycyjnego rzemiosła oraz zawodów rzemieślniczych opartych na nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych i przemysłowych.

Sztuka rzemieślnicza taka jak kowalstwo, snycerstwo, a nawet krawiectwo czy szewstwo powoli zanika, wypierana przez tańsze i łatwo dostępne gotowe produkty. Rok Rzemiosła to świetny czas żeby poznać te zawody bez, których ludzie w dawnej Polsce i nie tylko, nie wyobrażali sobie życia.

Gdzie wybrać się na odkrywanie historii?

Oto kilka imprez, które w najbliższym czasie odbędą się stosunkowo niedaleko Rudy Śląskiej. Jeżeli jesteście stąd lub z miast ościennych może zainteresują was poniższe wydarzenia:

Śląskie Targi Rzemiosła - 29-31 LIPCA / Park - Pszczyna
Śląskie Targi Rzemiosła odbędą się podczas Festiwalu Śląskie Miraże Art Fest. To miejsce gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Wejście bezpłatne. Na stronie wydarzenia dostępny jest formularz zgłoszeniowy dla wystawców.

Jarmark Produktów Tradycyjnych w chorzowskim skansenie 31 lipca od 12:00 do 17:00
Jarmarkowi towarzyszył będzie konkurs „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. Ideą organizacji jarmarku jest promocja tradycyjnych śląskich potraw i produktów regionalnych. Jarmark połączony jest występami zespołów muzycznych, folklorystycznych i kiermaszem, na którym można będzie spróbować dań i produktów, wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych Województwa Śląskiego.

— Codziennie dokonujemy wyborów tego, co znajdzie się na naszym stole – wpływa na nie oczywiście cena, ale także sposób, w jaki żywność została wytworzona. Niewątpliwie chcemy by produkty spożywcze były zdrowe, a więc mało przetworzone, najlepiej przy użyciu tradycyjnych technik – mówi Marcin Gaweł, kierownik działu Promocji i Organizacji Imprez Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” – Podczas Jarmarku Produktów Tradycyjnych chcemy pokazać, że przygotowanie takiej żywności nie musi być trudne i kosztowne, zaś jej dostępność z roku na rok rośnie, czego najlepszym dowodem są wystawcy, którzy pojawiają się na naszym kiermaszu.

Wejście w cenie biletu do parku:
normalny - 15zł
ulgowy -10 zł
specjalny - 1 zł
Szczegóły dostępne są na stronie Parku.

Zamkowe Atelier w Ogrodzieńcu - 7 sierpnia, godzina 15:30
Pokaz mody, prelekcja na temat „historii ubioru” oraz przebieralnia dla zwiedzających. Możliwość wykonania zdjęć w strojach z epoki. Bilet w cenie biletu wstępu na Zamek.

Turniej Rycerski - 13 sierpnia oraz 20 sierpnia na Zamku w Ogrodzieńcu będzie można podziwiać pokazy rycerskie, również pasjonatów historii z innych krajów (Międzynarodowy Turniej Rycerski). Bractwa z Polski i zza granicy, powalczą o tytuł najlepszej drużyny i nagrodę, jaką jest Miecz Kasztelana Zamku Ogrodzienieckiego. Widzowie podczas festynu zobaczą liczne pokazy w konkurencjach kuszniczych, łuczniczych, na ostrza, zapasy rycerskie i inne. Na placu turniejowym znajdą się stragany z kuchnią staropolską oraz warsztaty rzemieślnicze.

13 sierpnia impreza rozpocznie się o godzinie 15:30
20 sierpnia impreza rozpocznie się o godzinie 15:00
Szczegółowe informacje i kalendarz pozostałych eventów na Zamku Ogrodzieniec znajdziecie na ich stronie.

Warsztaty plastyczne oraz wykonanie przestrzennej rzeźby (land art) - niedziela, 21 SIERPNIA, o godzinie 15:00
Warsztaty plastyczne oraz wykonanie przestrzennej rzeźby w wykonaniu Waldemara Rudyka w ramach projektu artystycznego TORNADO WYCHODZIMY ZE SZTUKĄ W MIASTO.
Warsztaty pokażą zupełnie nowe spojrzenie na rzeźbę wychodząc z założenia, że wszystko, co nas otacza, może być tworzywem dla sztuki. Nie tylko płótna, farby, glina czy kamień, ale i piasek, skały, woda, sól czy nawet cały dostępny pejzaż. Taką formą działalności artystycznej jest land art – sztuka ziemi.
Gdzie? Skwer przy stawie Amelung w Chorzowie - wstęp wolny, a więcej informacji na stronie wydarzenia

Warsztaty afrykańskie ruszą od 4 sierpnia w Muzeum Miejskim w Rudzie Śląskiej.
W wakacje ruszają afrykańskie warsztaty towarzyszące fascynującej wystawie "Forma i Kolor" w Muzeum Miejskim w Rudzie Śląskiej. W ramach zajęć oprowadzanie kuratorskie po wystawie, prezentacja oraz zajęcia plastyczne. Koszt udziału w warsztatach to 10 zł/os.
https://www.facebook.com/events/783078762849963/783078772849962/

Słowiańska Noc Folk-Metalowa & Dni Dawnych Kultur - już jutro, 23.07 troszkę dalej, bo w Brennie - od godziny 18:00 do 3:00.
Dla miłośników muzyki metalowej i folkowej w 2022 roku wystąpią: Morhana, Radogost, Velesar, Wolfarian, Jerna, Aether, MErkfolk i Żniwa (historycznie). Koncert odbędzie się w Parku Turystyki.
https://www.facebook.com/events/556387465996717/

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto