MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

31. Międzynarodowy Festiwal Bez Granic w Cieszynie już w następnym miesiącu. Co w programie imprezy? Sprawdź spektakle

Paweł Ćwikliński
Paweł Ćwikliński
31. Międzynarodowy Festiwal Bez Granic w Cieszynie startuje na początku października 2022. Uwielbiana teatralna impreza urozmaici życie kulturalne miasta licznymi spektaklami, spotkaniami i wystawami. Zobacz, co w tym roku czeka uczestników wydarzenia!

Teatr bez granic

Od 1 do 8 października 2022 odbędzie się 31. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Bez Granic - tradycyjne święto teatru po obu stronach Olzy. Festiwal, organizowany przez Solidarność Polsko-Czesko-Słowacką od kilku lat wspólnie z czeskocieszyńskim stowarzyszeniem Člověk na hranici, zawsze angażujący w roli partnerów wiele instytucji szacownych i organizacji nie tylko z Cieszyna i Czeskiego Cieszyna, ale też z Pragi, Warszawy czy Bratysławy, co roku wyczekiwany jest przez miłośników dobrego teatru, chcąc być na bieżąco z tym, co najbardziej wartościowego dzieje się w kulturze teatralnej Polski, Czech i Słowacji.

Nie trzeba jechać do Pragi, Brna, Bratysławy, Warszawy, Krakowa czy Poznania, żeby blisko domu obejrzeć najwartościowsze przedstawienia, jakie w ostatnim czasie powstały w tych miastach, co więcej, organizatorzy dokładają wszelkich starań, żeby ceny biletów były „cieszyńskie” - czyli na ogół znacząco niższe niż w siedzibach teatrów, które gościmy. Co więcej, bardzo rzadko jest okazja, by tak jak na cieszyńskim festiwalu zaraz po spektaklu podzielić się z artystami swoimi wrażeniami, powiedzieć, co się podobało, a co się nie podobało, albo poprosić o wyjaśnienie motywów takiego a nie innego kształtu widowiska. Tutaj widzowie są gospodarzami, wyrażając również swoją opinię w formie plebiscytu na najlepszy spektakl.

31. Międzynarodowy Festiwal Bez Granic w Cieszynie
mat. pras.

Program 31. Międzynarodowego Festiwalu Bez Granic

Bogaty program 31. edycji festiwalu zawiera 15 spektakli. Są to:

  • „BIEGUNI", wg powieści Olgi Tokarczuk, Teatr Powszechny w Warszawie, reż. Michał Zadara (indywidualna nagroda aktorska dla Barbary Wysockiej w ramach 27. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej)
  • „SZTUKA INTONACJI", najnowsze dzieło wielkiego polskiego dramatopisarza Tadeusza Słobodzianka - Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy. Reżyseria Anna Wieczur. Spektakl znalazł się w finale 28. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej; na 62. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych – Festiwalu Sztuki Aktorskiej, nagrodę aktorską zdobył Łukasz Lewandowski (za rolę Jerzego), a całe przedstawienie publiczność nagrodziła Mianem Naj‐Bogusławskiego. W prestiżowym rankingu aktorów polskich, ogłaszanym co roku przez Jacka Sieradzkiego, znalazło się aż trzech aktorów w rolach z tego przedstawienia: Adam Ferency i Łukasz Lewandowski – (z notą: „mistrzostwo”) i Modest Ruciński (z notą: „na fali”). Będzie to prawdziwa uczta teatralna. Dodatkową atrakcją jest fakt, że autor dramatu będzie gościem festiwalu w ramach cyklu Popołudnie Mistrza.
  • „294 STATEČNÝCH", reż. Tomáš Dianiška, Divadlo Pod Palmovkou, Praga (Czechy) - fikcyjno‐dokumentalny spektakl poświęcony „najbardziej bohaterskiemu wydarzeniu w dziejach Czechosłowacji”: zamachowi na protektora Czech i Moraw w czasie II wojny światowej, Richarda Heydricha (tzw. Operacja Antrophoid). Przedstawienie bardzo atrakcyjne wizualnie, igrające z konwencjami kultury masowej (komiksu czy filmu akcji). Z jednej strony uczta dla miłośników dobrego teatru, z drugiej - dobra okazja, by po raz kolejny zastanowić się nad kosztami bohaterstwa. W 2020 roku przedstawienie zdobyło czeską Nagrody Krytyki Teatralnej za wystawienie sztuki współczesnej, było też nominowane do nagrody Marka Ravenhilla.
  • „PRÍBEHY STIEN", Bratislavské Bábkové Divadlo (Słowacja), reż. Katarína Aulitisová, spektakl opowiadający o granicach, barierach, jakie ludzie budują między sobą. Widowisko wyróżnione już wieloma nagrodami, m.in. w Polsce nagroda za reżyserię, za scenografię oraz nagroda publiczności za aktorstwo na 32. Międzynarodowym Festiwalu Walizka w Łomży, a także Grand Prix na 10. Międzynarodowym Festiwalu Ożywionej Formy Maskarada w Rzeszowie.
  • „HAMLET ON THE ROAD", reż. Joanna Zdrada - Divadlo Radost Brno (Czechy), ciekawy przykład czesko-polskiej współpracy teatralnej. W dowcipny sposób nawiązuje do starej czeskiej tradycji wędrownych teatrów marionetkowych. W Polsce nagrodzony Grand Prix oraz nagrodą jury dziecięcego na 27. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek Spotkania w Toruniu.
  • „GADŽOVÉ JDOU DO NEBE", reż. Jiři Havelka; spektakl w wykonaniu jednego z najsłynniejszych czeskich teatrów, legendarnego Divadla Husa na provazku (Brno). Spektakl odwołany w poprzedniej edycji z powodu COVID-u, po rocznym oczekiwaniu wreszcie zagości nad Olzą.
  • „R.U.R", sztuka Karela Čapka, w której sto lat temu po raz pierwszy pojawiło się słowo „robot”, a i humanoidy po raz pierwszy trafiły na scenę - w brawurowej adaptacji na język teatru lalek. Reż. Radek Beran, teatr Buchty a loutky, Praga (Czechy).
  • „CIRKUSÁRIUM", przeznaczone dla dzieci przedstawienia w reż. Tomáša Podrazila i Tomáša Běhala (Divadlo Toy Machine, Czechy). Spektakl dla najmłodszych, połączony z warsztatami.

Festiwal, który przed laty zaczął się pod znakiem Václava Havla, stara się często pokazywać jego sztuki. Tym razem będzie to wieczór złożony z dwóch jednoaktówek („AUDENCJA", „WERNISAŻ") w wykonaniu renomowanego zespołu Kašpar z Pragi.

W programie znajdą się także przedstawienia zespołów czeskocieszyńskiego teatru Těšínské Divadlo: „BARWY/BARVY" polsko‐czeskiej Sceny Bajka oraz „SZKLANA MENAŻERIA" Tennesseego Williamsa w wykonaniu aktorów Sceny Polskiej, a także premiera Sceny Czeskiej: „MILUJU TĚ, ALE...".

Natychmiast po rozpoczęciu sprzedaży biletów zabrakło miejsc na dwie propozycje. Są to: „BALLADYNA" (reż. Konrad Dworakowski, Opolski Teatr Lalki i Aktora) i „ČTENÍ KE KAFI" (Divadlo MALÉhRY z Brna). Każdy jednak może przyjść na spektakl plenerowy, prezentowany na placu przed Teatrem im. Mickiewicza. Będą to przeznaczone dla rodzin „STRASZKI" Teatru Gry i Ludzie - spektakl, który miał premierę aż w Dubaju podczas światowej wystawy EXPO.

Przedstawienia oceniać będzie międzynarodowe jury, które przyzna tradycyjną nagrodę festiwalu - Złamany Szlaban. Przyznana zostanie również nagroda publiczności.

31. Międzynarodowy Festiwal Bez Granic w Cieszynie
mat. pras.

Co poza spektaklami?

W cyklu spotkań festiwalowych pod nazwą „Popołudnie Mistrza" gościem będzie TADEUSZ SŁOBODZIANEK, jeden z najwybitniejszych polskich dramatopisarzy, do niedawna dyrektor Teatru Dramatycznego w Warszawie, którego „Sztuka intonacji” gości w programie tegorocznej imprezy. Chociaż sztuki Słobodzianka „Prorok Ilja” i „Nasza klasa” były laureatkami nagrody na naszym festiwalu, ich autor spotka się po raz pierwszy z publicznością teatralnego święta nad Olzą. Z kolei w Tramwaj Café będzie można wziąć udział w rozmowie z JACKIEM POMORSKIM, autorem powieści Praskie święta radości.

Dla spragnionych wrażeń muzycznych przygotowano dwa koncerty. 5 października 2022 w dawnej synagodze w Czeskim Cieszynie (klub PZKO) wystąpi formacja RGG & ROBOERT WIĘCKIEWICZ, która zaprezentuje projekt muzyczny Planet LEM, inspirowany tekstami Lema, stworzony przez jednego z najważniejszych polskich aktorów filmowych i teatralnych we współpracy z RGG - jednym z najważniejszych polskich zespołów grających w formule klasycznego tria fortepianowego.

Z kolei 6 października w sali Domu Narodowego odbędzie się koncert zespołu TRICOLOR, którego duszą jest Iwona Loranc, wokalistka i aktorka specjalizująca się w piosence poetyckiej, obdarzona aksamitnym głosem (laureatka Przeglądu Piosenki Aktorskiej). Towarzyszą jej: Jan Stachura - gitarzysta i Krzysztof Maciejowski - skrzypek i kompozytor z bogatym dorobkiem również w zakresie muzyki teatralnej. Ten koncert dostępny jest bezpłatnie, trzeba jednak zaopatrzyć się w wejściówki.

W programie sześć wystaw:

  • Słowacka wystawa Martina Smetany ROK DOBRYCH WIADOMOŚCI (Rynek w Czeskim Cieszynie)
  • Plenerowa wystawa współczesnej POLSKIEJ FOTOGRAFII TEATRALNEJ, plon konkursu organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie (Park Pokoju w Cieszynie)
  • Wystawa POLSKA KARYKTURA TEATRALNA (Cieszyński Ośrodek Kultury)
  • TWARZE OBRAZU (Galeria Půda, wernisaż 23 września)
  • ZMIERZCH BOGÓW (Galeria Most)
  • Václav Havel ANTIKODY (Avion)

W bilety i wejściówki na poszczególne wydarzenia można się zaopatrzyć za pośrednictwem strony internetowej festiwalu, borderfestival.eu. Wstęp na wystawy bezpłatny.

(Powyższy materiał otrzymany został od Biura Organizacyjnego festiwalu)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto