Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy rudbekia i jeżówka to to samo? Poznaj różnice między tymi roślinami. Sprawdź, jak wygląda rudbekia, a jak jeżówka

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Jeżówka i rudbekia to różne gatunki roślin, jednak potocznie po angielsku są nazywane tak samo i prawdopodobnie to powoduje, że są mylone. Zobacz, jak wyglądają te rośliny.
Jeżówka i rudbekia to różne gatunki roślin, jednak potocznie po angielsku są nazywane tak samo i prawdopodobnie to powoduje, że są mylone. Zobacz, jak wyglądają te rośliny. pixabay.com
Rudbekie i jeżówki to piękne i popularne rośliny ogrodowe, które kwitną latem. Wyjaśniamy, co różni te kwiaty, a jakie są podobieństwa między nimi. Sprawdź, jak wyglądają te rośliny i jak odróżnić jeżówkę od rudbekii.

Spis treści

Rudbekie i jeżówki

Rudbekie i jeżówki to piękne i popularne kwiaty ogrodowe. Kwitną przez całe lato i sporą część jesieni. Nie są też trudne w uprawie, co sprawia, że chętnie je sadzimy. Przy czym rudbekie należą do „starych” kwiatów, popularnych od lat – niektóre były uprawiane w polskich ogrodach już w XIX wieku. Natomiast moda na jeżówki przyszła nieco później, ale te kwiaty podbiły nasze serca i ogrody.

Czy jeżówka i rudbekia to to samo?

Jeżówka i rudbekia to różne rośliny. Wydawałoby się nawet, że są trudne do pomylenia, jednak okazuje się, że bywa z tym problem. „Sprawcami zamieszania” są prawdopodobnie teksty i informacje pochodzące z języka angielskiego. Bo po angielsku zarówno jeżówki, jak i rudbekie często występują pod tą samą potoczną nazwą, czyli coneflowers. Jeśli autor lub tłumacz pominie nazwę oficjalną albo łacińską, rzeczywiście nie wiadomo, o które rośliny chodzi.

Czy rudbekia to echinacea?

To pytanie również często się przewija. Echinacea to łacińska nazwa jeżówki, więc odpowiedź brzmi „nie”. Rudbekia to nie echinacea (jeżówka).

Rudbekia i jeżówka – różnice i podobieństwa

Zarówno rudbekie, jak i jeżówki pochodzą z Ameryki Północnej, gdzie w naturze rosły na preriach. Dlatego ich wymagania uprawowe są zbliżone. Obie należą do rodziny roślin astrowatych i mają również taki sam schemat budowy kwiatów. Składają się one z tzw. kwiatów języczkowych (które najczęściej nazywamy płatkami). Otaczają one centralne „oczko”, które jest zbudowane z drobnych, ale gęsto upakowanych tzw. kwiatów rurkowych. I tu pojawiają się różnice w wyglądzie tych roślin:

  • rudbekie mają „płatki” żółte lub w odcieniach brązu (często cieniowane), są też odmiany o bordowym zabarwieniu. Natomiast kwiaty rurkowe („oczko”) są czarne lub zielonkawe;
  • jeżówki mają „płatki” w przeróżnych kolorach, a ich centralne kwiaty rurkowe są pomarańczowo-brązowe i wyraźnie twarde oraz lekko kłujące w dotyku (po ich dotknięciu łatwo zrozumieć, skąd wzięła się nazwa jeżówka).

Inną różnicą jest to, że w przypadku rudbekii uprawia się kilka różnych gatunków (a każda z nich ma sporo odmian), które różnią się zarówno wielkością, jak i trwałością. Są rudbekie jednoroczne, dwuletnie oraz wieloletnie. Natomiast w przypadku jeżówki w Polsce uprawia się przede wszystkim przeróżne odmiany ozdobne, które są wieloletnie, ale dość krótkowieczne. Sprawdź, jak zadbać o jeżówki, żeby dobrze kwitły przez lata.

Rudbekie i jeżówki łączy natomiast to, że jedne i drugie warto mieć w ogrodzie. Są nie tylko piękne i niezbyt wymagające, ale także bardzo miododajne.

Polecjaka Google News - RegioDom

Wypoczywaj w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czy rudbekia i jeżówka to to samo? Poznaj różnice między tymi roślinami. Sprawdź, jak wygląda rudbekia, a jak jeżówka - RegioDom.pl

Wróć na skoczow.naszemiasto.pl Nasze Miasto