Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Jedno życie” z Anthonym Hopkinsem na otwarcie 26. edycji Kina na Granicy w polskim i czeskim Cieszynie

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Anthony Hopkins w filmie „Jedno życie”.
Anthony Hopkins w filmie „Jedno życie”. Monolith Films / materiały prasowe
Oczekiwana przez widzów historyczna koprodukcja otworzy 26. Przegląd Filmowy Kino na Granicy, który odbędzie się w dniach od 1 do 5 maja w polskim i czeskim Cieszynie.

„Jedno życie” z Anthonym Hopkinsem i Heleną Bonham Carter na otwarcie Kina na Granicy

„Jedno życie” opowiada prawdziwą historię zwykłego człowieka, który ratował dzieci przed hitlerowską zagładą. To opowieść o odwadze, poświęceniu i wdzięczności, które mogą odmienić świat. Brytyjczyk Nicholas Winton zorganizował w roku 1939 transport 669 żydowskich dzieci z okupowanych przez Niemców Czech do Wielkiej Brytanii. W postać głównego bohatera wcielił się dwukrotny zdobywca Oscara, Anthony Hopkins. Obok niego w filmie występują między innymi Helena Bonham Carter, Jonathan Pryce i Lena Olin. Grają także czescy aktorzy: Magdaléna Schmidtová, Barbora Černá, Juliana Moska, Martin Bednár, Barbora Váchová, Kateřina Kocichová oraz Kateřina Dias.

Będzie to pierwszy pokaz filmu w Polsce

- Jesteśmy dumni, że tegoroczną edycję Kina na Granicy inaugurujemy naprawdę mocną przedpremierą - pierwszym pokazem w Polsce filmu „Jedno życie”. Jednej z najgłośniejszych brytyjskich produkcji sezonu, zrealizowanej niemal w całości w czeskiej Pradze - cieszy się Łukasz Maciejewski, polski dyrektor programowy przeglądu.

Anthony Hopkins wciela się w rolę sir Nicholasa Wintona, nazywanego brytyjskim Oskarem Schindlerem. Tytuł filmu - „One Life” („Jedno życie”) jest nawiązaniem do słynnego zdania z Talmudu - „Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat”.

- Dialog kultur, historyczne komplikacje, ważne dzieła artystyczne - ta idea przyświeca nam od samego początku. Dlatego nie mogliśmy wyobrazić sobie celniejszego tytułu na inaugurację naszego przeglądu. W filmie, obok brytyjskich gwiazd, zagrali także wspaniali aktorzy z Czech - będą gośćmi inauguracyjnego pokazu Kina na Granicy w Teatrze im. Adama Mickiewicza - dodaje Łukasz Maciejewski.

Pokazana w filmie historia ujrzała światło dzienne dopiero po 40 latach i wzruszyła miliony ludzi na całym świecie. Jest rok 1938, gdy młody Brytyjczyk Nicholas Winton podczas wizyty w Pradze odkrywa, że tysiące rodzin zbiegłych przed hitlerowcami z Niemiec i Austrii, żyją w dramatycznych warunkach, często bez dachu nad głową i żywności. Niemiecka inwazja na Czechosłowację jest kwestią najbliższych tygodni, a wtedy los uchodźców będzie już przesądzony. Nicholas postanawia zrobić wszystko, co w jego mocy, by ocalić jak najwięcej potrzebujących. Wraz z grupą współpracowników organizuje transporty dzieci, które podążają z Pragi do Anglii w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. Jak wiele istnień uda się ocalić zanim granice zostaną zamknięte? Po 40 latach Nicholas wciąż wraca wspomnieniami do tamtych dni, zadając sobie pytania o los ocalonych i obwiniając się za to, że nie udało mu się ocalić wszystkich. Tymczasem niespodziewanie los dopisuje poruszający epilog do tej historii.

Obraz miał swoją światową premierę we wrześniu na jednej z największych i najważniejszych imprez filmowych - Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Trafił już do kin w Wielkiej Brytanii i Irlandii, Francji, Czech, Włoszech i Australii. Na polskie ekrany wejdzie 31 maja.

Dziewięć koprodukcji z czeskim udziałem

Warto przypomnieć, że celem festiwalu jest wzajemne promowanie kina środkowoeuropejskiego. W tym także międzynarodowych koprodukcji, które pozwalają jeszcze szerzej spojrzeć na kinematografię tej części Europy. W ramach sekcji Bohemica widzowie zobaczą dziewięć międzynarodowych filmów z czeskim udziałem.

- W tej sekcji zaoferujemy kilka udanych tytułów filmowych autorstwa ważnych międzynarodowych reżyserów. Cieszymy się, że istotnym wkładem w każdym z nich jest praca czeskich aktorów i innych twórców. Wiele z nich zdążyło już zdobyć liczne nagrody - przekazał Martin Novosad, czeski dyrektor programowy przeglądu.

Organizatorzy przypominają, że w programie tegorocznej edycji zaplanowano również retrospektywę zmarłego 10 stycznia polskiego twórcy kina - Janusza Majewskiego, a także cykle nawiązujące do twórczości urodzonych w Europie Środkowej pisarzy: Josepha Conrada-Korzeniowskiego oraz Franza Kafki.

Pierwsza edycja cieszyńskiej imprezy odbyła się w 1999 r. jako przegląd filmów czeskich. Gościem był Jirzi Menzel, wybitny czeski reżyser, najbardziej znany twórca czeskiej Nowej Fali, zdobywca Oskara za film „Pociągi pod specjalnym nadzorem”. W 2001 r. formuła została rozszerzona o produkcje słowackie, a w 2004 o polskie i pojedynczy film węgierski.

Pierwotnie imprezę organizowało stowarzyszenie Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka. Obecnie zajmują się tym stowarzyszenia: Kultura na Granicy z Polski oraz Pratel tesinska z Czech.

26. Przegląd Filmowy Kino na Granicy odbędzie się w dniach 1-5 maja 2024 roku w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Trwa sprzedaż festiwalowych akredytacji.

Więcej na stronie: https://kinonagranicy.pl/

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto