Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koniec stanu epidemii w Polsce. Minister zdrowia podał konkretną datę. Koronawirus już nam nie zagraża?

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Minister zdrowia - Adam Niedzielski, zapowiedział zakończenie stanu epidemii na 16 maja 2022 roku. Od tej daty, w kraju obowiązywał będzie stan zagrożenia epidemicznego, który może potrwać do września br. Zapewnił on również, że sytuacja związana z koronawirusem jest na bieżąco monitorowana.

Koniec stanu epidemii w Polsce. Minister zdrowia podał konkretną datę. Koronawirus już nam nie zagraża?

W piątek, 6 maja o godzinie 10:30 odbyła się konferencja prasowa Ministra Zdrowia - Adama Niedzielskiego, na której zapowiedział on zakończenie standu epidemii w kraju oraz przejście na stan zagrożenia epidemicznego, który potrwa prawdopodobnie do września 2022 roku.

Już na początku konferencji Minister Zdrowia zapewniał, że sytuacja związana z koronawirusem jest na bieżąco monitorowana, obserwuje się czy pojawiają się nowe warianty choroby oraz monitoruje się sytuację na świecie. Z minionymi tygodniami zakażenia w naszym kraju mają tendencję spadkową. Adam Niedzielski poinformował o 611 zakażeniach koronawirusem minionej doby.

Doszliśmy do poziomu hospitalizacji na poziomie tysiąca. Lekarze, z którymi rozmawiam, informują, że to nie są już tak ciężkie przypadki, jakie były odnotowywane w przy wariancie Delta - poinformował Adam Niedzielski

Powoli zmierzamy do endemii, czyli sytuacji, w której wirus jest w naszym otoczeniu przez cały czas, jednak ze względu na szczepienie i wyraźną liczbą osób, które przeszły zakażenie nie stanowi ona już takiego zagrożenia. COVID-19 staje się chorobą, która jest leczona bez specjalnego trybu.

- Podjąłem decyzję, żeby od 16 maja przekształcić stan epidemii w stan zagrożenia epidemicznego - dodał Minister Zdrowia.

To jak przejście z czerwonego światła na żółte - tłumaczył szef resortu zdrowia i zaznaczył, że jeśli sytuacja związana z koronawirusem będzie korzystna, to stan zagrożenia epidemicznego może zostać zniesiony we wrześniu.

W konferencji wziął udział również dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny Grzegorz Juszczyk, który tłumaczył, że ilość zgonów w dużych krajach europejskich czy w Stanach Zjednoczonych są bardzo niskie, wyjaśniając powody zniesienia stanu epidemii.

Na wykresie Szef Instytutu porównał koronawirusa do grypy i zapowiedział, że będzie on monitorowany "rutynowo" - tak jak wirus grypy. Powtórzył również, że naukowcy uważnie badają nowe zakażenia pod kątem ewentualnych niebezpiecznych mutacji. Spodziewa się również, typowego wzrostu zachorowań w okresie jesienno - zimowym.

Wcześniejsze zniesienie obostrzeń

Przypominamy, że 28 marca, zniesiono obowiązek noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych, a także kwarantanna i izolacja domowa. Jedynie nakaz zakrywania nosa i ust w podmiotach leczniczych tj. przychodniach czy aptekach nadal został utrzymany.

Stan epidemii w Polsce został ogłoszony 20 marca 2020 roku w związku z szybko rosnącą ilością zakażeń koronawirusem. Niestety w tym okresie zmarło 116 099 Polaków. Oficjalnie odnotowano również blisko sześć milionów oficjalnych zakażeń, choć rzeczywista liczba była znacznie wyższa.

Koniec stanu epidemii w Polsce. Minister zdrowia podał konkr...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto