Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przełyk ważniejszy od żołądka

[email protected]
KRYSTYNA BOCHENEK: Jakie mogą być pierwsze objawy wskazujące na schorzenia przełyku? PROF. PAWEŁ LAMPE: Trudności przy przełykaniu, uczucie ciężkości, rozpierania w klatce piersiowej po połknięciu kęsa pokarmu.

KRYSTYNA BOCHENEK: Jakie mogą być pierwsze objawy wskazujące na schorzenia przełyku?
PROF. PAWEŁ LAMPE: Trudności przy przełykaniu, uczucie ciężkości, rozpierania w klatce piersiowej po połknięciu kęsa pokarmu. Gdy przeszkoda jest wysoko, to kaszlemy, gdy nisko – możemy mieć ulewania po posiłku. W pewnym momencie może się okazać, że nawet tzw. miękkie pokarmy, jak płyny bardzo trudno nam przechodzą.

KB: Jak się diagnozuje te zaburzenia?
PL: Pacjent otrzymuje skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu do pracowni radiologicznej. Tam połyka kontrast i po zrobieniu zdjęcia widać zwężony przełyk. Lekarz ocenia, czy pacjent ma jakieś zmiany wrodzone, czy przyczyną kłopotów są banalniejsze przyczyny. Chorzy potrafią bowiem połknąć najbardziej nieprawdopodobne przedmioty. Rasowy chirurg powinien wykluczyć najgorszą diagnozę, gdyż z łatwiejszymi sprawami potrafi sobie poradzić.
U chorego wykonuje się również badanie endoskopowe.
KB: Kiedy kłopoty z przełykaniem powinny nas zaniepokoić?
PL: Jeśli zdarzają się cztery razy w ciągu kwartału, chory powinien zgłosić się do lekarza i zrobić badanie radiologiczne, które wiele wyjaśni. Przyczyn trudności z przełykaniem może być dużo, mogą to być też przyczyny zewnętrzne. Przełyk jest bardzo plastyczny, więc np. u niektórych osób łuk aorty może uciskać na przełyk. Jeśli mówimy o przyczynach, warto wymienić m.in. zapalenie gardła, suchość błony śluzowej, niedobór witamin, neuropatie, choroby neurologiczne, laryngologiczne. W każdym przypadku potrzebne jest rzetelne badanie lekarskie, bo na przykład powodem występowania refluksu żołądkowego nie musi być wcale współczesna dieta, ale przyczyna anatomiczna.
KB: Czym charakteryzuje się łagodne zwężenie przełyku?
PL: Chorzy żartobliwie mówią o tym, jako o paleniu rury. Takie objawy odczuwają np. po zjedzeniu pączków, słodyczy.
Rzadkimi schorzeniami w Polsce są z kolei uchyłki przełyku, jednak źle leczone mogą okazać się tragiczne w skutkach. Co roku stwierdza się w Polsce około 100 takich przypadków. Uchyłki mogą znajdować się w górnej lub dolnej części przełyku. Jeśli pacjent trafia w odpowiednim momencie do szpitala, przy prawidłowym leczeniu po czterech dniach wraca do domu, a w piątej dobie już może zjeść małą porcję kurczaka.
KB: Jakie jeszcze choroby są związane z przełykiem?
PL: W medycynie występuje np. przepuklina rozworu przełykowego. O innych przepuklinach na pewno Czytelnicy słyszeli. Jednak mało osób wie, że przepukliny mogą znajdować się także wewnątrz organizmu. Jedną z nich jest przepuklina rozworu przełykowego. Skąd ona się bierze? Otóż pewne twory anatomiczne, jak aorta, żyła główna, przełyk przedostają się z klatki piersiowej w dół do jamy brzusznej. Tam znajduje się utworzony z odnóg przepony rozwór przełykowy. Gdy rozwór jest za obszerny – gdyż np. straciliśmy gwałtownie dużo kilogramów lub gwałtownie utyliśmy i zwiększyło się ciśnienie w jamie brzusznej – to przedostają się tam narządy z jamy brzusznej do klatki piersiowej. Fragment żołądka może np. być „zaaresztowany” przez te odnogi przepony. Tworzy się wówczas przepuklina, która powinna być zoperowana ponieważ daje duże dolegliwości.
Trzeba powiedzieć także o nowotworach przełyku. Na szczęście jest to rzadka grupa chorobowa i stanowi 13. przyczynę zgonów z powodu nowotworów. Najczęstszym rakiem przełyku, znajdującym się na owym 13. miejscu, jest nowotwór płaskonabłonkowy, czyli nowotwór biedy, alkoholizmu, trudnych warunków życia. Występuje on w tzw. pasie biedy, który ciągnie się wzdłuż irańskich wybrzeży Morza Kaspijskiego do Chin, a w Stanach Zjednoczonych przeważa np. u ludności kolorowej. W Stanach Zjednoczonych czy w Polsce zaczyna jednak częściej występować rak gruczołowy, tzw. rak przesytu. Są to rzadkie schorzenia, ale pamiętajmy, że jednak występują.
KB: Jakie są łagodne nowotwory przełyku?
PL: Są bardzo rzadkie, mają początek identyczny, jak nowotwory złośliwe. Dlatego trzeba pobrać wycinek, zrobić badania histopatologiczne, żeby ocenić nowotwór.
Co prawda, nowotwory przełyku nie występują zwykle u młodych osób, ale pamiętam przypadek 18-letniej pacjentki skarżącej się na to, iż nie może łykać. Dziewczynie tłumaczono, że to z powodu stresu, oskarżano ją o histerię. Nikt nie przypuszczał, że miała raka przełyku i na niego umarła.
KB: Jak długi jest nasz przełyk?
PL: Rozciąga się przez całą długość klatki piersiowej. Jeśli ktoś ma długą klatkę piersiową, to mierząc od linii zębów, przełyk może mieć nawet 35-40 cm. Ale po wycięciu przełyk się kurczy.
KB: Czy można żyć bez przełyku, można go wyciąć?
PL: Tak, protezę przełyku można wykonać z... żołądka. Niewiele osób wie, że można żyć także bez żołądka. Jeszcze 10 lat temu około 90 proc. pacjentów leczonych z powodu raka żołądka nie wiedziało, że nie ma żołądka – byli po resekcji. Tymczasem tygodniowo w naszej klinice wycinamy około 10 żołądków i te osoby bardzo dobrze funkcjonują. Nawet lepiej czują się po wycięciu chorego żołądka niż przed wycięciem.
Można powiedzieć, że dla chirurga przełyk jest ważniejszy od żołądka, gdyż bez niego pokarm nie dostanie się do żołądka i jelita. Warto pamiętać, że nie tylko żołądek służy do trawienia. Bez niego odbywa się ono w dwunastnicy i poza nią.
Często pacjentowi wkłada się stenty, jak wiadomo mają je również chorujący na serce. Stenty wkładamy zwinięte w okolice przełyku, one pozwalają choremu łykać. Lekarze wychodzą z założenia, że leczenie nie może być straszniejsze niż choroba.
KB: Co to jest żółtaczka, co jej towarzyszy?
PL: Jest to objaw, a nie choroba, przy którym występują żółte zabarwienie skóry, błon śluzowych i białkówek. Po grecku znaczy „icterus”. Niewiele osób wie, że około 20 schorzeń może być manifestowanych żółtaczką.
Hipokrates twierdził, że żółtaczka jest bezspornym objawem schorzeń wątroby. Gdy nasila się i nie przechodzi, może prowadzić do śpiączki czy innych zaburzeń.
Wszyscy wiemy o tym, że jak wirus

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto