Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie ekologiczne: W skrócie

Redakcja

Debata i warsztaty
„Lufcik na korbę” dla czystego powietrza

Źle się oddycha polskim powietrzem, zwłaszcza jesienią i zimą. Dlatego CH FORUM zainicjowało debatę „O lepsze powietrze”. Pierwsza część odbyła się w miniony czwartek. Do debaty zostali zaproszeni specjaliści z różnych instytucji. Byli więc m.in. przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Wydziału Środowiska UM w Gliwicach, gliwickiej Straży Miejskiej. Stronę społeczną reprezentował Patryk Białas związany z Polskim Alarmem Smogowym i Fundacją Napraw Sobie Miasto. Aby coś zmienić na lepsze, trzeba edukować. Stąd też pomysł na ekologiczne warsztaty dla dzieci. Prowadzone w sposób zrozumiały dla maluchów, są odpowiednie nawet dla przedszkolaków. W ubiegłą sobotę, po kolejnym spektaklu kolektywu „Lufcik na korbkę”, były warsztaty i zajmowano się tematyką ekologiczną.

Fundusz dla regionu
Jak spółdzielnie mogą skorzystać z dotacji?

W Ustroniu odbyło się szkolenie dla prezesów i członków zarządów spółdzielni mieszkaniowych z województwa śląskiego dotyczące aktualnych uwarunkowań finansowych, prawnych oraz organizacyjnych spółdzielni związanych z możliwości ą uzyskania dofinansowania na inwestycje proekologiczne. Eksperci WFOŚiGW w Katowicach przybliżyli uczestnikom zagadnienia dotyczące pozyskiwania dotacji na ekoinwestycje, w szczególności związane z ograniczeniem niskiej emisji (m.in. w ramach programu likwidacji niskiej emisji w Konurbacji Śląsko-Dąbrowskiej), termomodernizacją spółdzielczych budynków, wykorzystaniem OZE oraz planowanymi przez Fundusz konkursami w ramach POIiŚ do roku 2020.

Smaczny konkurs ekologiczny
„Dzikie poznajemy i… jemy”, wcześniej przepis podajemy, danie gotujemy, sukces smakujemy!

„Dzikie poznajemy i… jemy” to konkurs, który ma nas zachęcić do wykorzystania w kuchni produktów pochodzących z drzew i krzewów występujących w zaroślach śródpolnych. O jakie rośliny chodzi? Wszyscy je znamy, tylko nie zawsze pamiętamy, że kiedyś były podstawą tradycyjnej kuchni. Gatunki takie jak dzika róża, czereśnia ptasia, dereń jadalny czy śliwa tarnina dostarczają wysokowitaminowych owoców, które mogą być wykorzystywane do produkcji dżemów, konfitur, marynat, soków. Bez czarny, głóg jednoszyjkowy, brzoza brodawkowata czy wierzba krucha mają właściwości lecznicze i mogą służyć jako surowiec farmaceutyczny. Z kolei np. lipa drobnolistna, robinia akacjowa, klon zwyczajny czy kruszyna pospolita dostarczają nektaru i pyłku niezbędnego do produkcji miodu. Wiele z tych krzewów od wieków stosowano w ludowej medycynie. Wciąż niedoceniane są owoce dzikiej róży - najbogatsze źródło witamin, w tym dobrze przyswajalnej witaminy C, której ten krzew zawiera dużo więcej niż cytryna. Ale o co chodzi w konkursie? O przysłanie oryginalnych przepisów. Najciekawsze zostaną opublikowane w broszurze „Dzikie poznajemy i… jemy”. Konkurs adresowany do fanów zdrowej kuchni. Termin zgłoszeń mija 30.11 br. Więcej na: www.klubgaja.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto