Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świąteczny test śląskiego na Boże Narodzenie 2023! Jak nazywamy choinkę i ozdoby?

Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Święta Bożego Narodzenia na Śląsku to wyjątkowy czas pełen tradycji i regionalnych zwrotów. Zastanów się, co kryją w sobie takie słowa jak "krisbaum", "feferkuchy" czy "apluziny". Hanysy doskonale znają te wyrażenia! Przekonaj się, czy poradzisz sobie w naszym świątecznym teście. Zachęcamy do zajrzenia do galerii i odkrywania śląskiego świątecznego klimatu!

Boże Narodzenie po śląsku. Co to takiego krisbaum, feferkuchy, apluziny? - kliknij tutaj

Śląskie słowa na Boże Narodzenie. Znacie wszystkie?

Boże Narodzenie na Górnym Śląsku. Tradycje i wierzenia

Górny Śląsk to region o bogatej kulturze i tradycjach, które szczególnie wybijają się podczas świąt Bożego Narodzenia. Okres przedświąteczny jest pełen magii, wspólnoty i charakterystycznych zwyczajów.

Oto kilka tradycji wigilijnych związanych z Górnym Śląskiem:

  • Wigilijna wieczerza jest wyjątkowym wydarzeniem. Rodziny przygotowują się do niej starannie, a sama kolacja rozpoczyna się od dzielenia się opłatkiem i życzeń. Potem spożywa się tradycyjne potrawy, takie jak barszcz czerwony, uszka, pierogi z kapustą i grzybami, ryba, kapusta z grochem, makówki lub kutię.
  • Kolędowanie. Tradycja śpiewania kolęd i pastorałek jest na Górnym Śląsku bardzo silna. Rodziny, przyjaciele i sąsiedzi zbierają się, aby razem śpiewać tradycyjne pieśni świąteczne. Kolędowanie to także okazja do odwiedzania domów i dzielenia się radością świąt.
  • Jasełka. W wielu miejscowościach organizowane są jasełka, czyli inscenizacje bożonarodzeniowe przedstawiające narodzenie Jezusa. Aktorzy często ubrani są w tradycyjne śląskie stroje ludowe, co nadaje przedstawieniu regionalny charakter.
  • Pasterka. Tradycyjna msza pasterka, czyli msza święta odprawiana w nocy z 24 na 25 grudnia. Wiele osób uczestniczy w tym nabożeństwie, aby wspólnie powitać narodzenie Jezusa.
  • Wierzenia związane z nocą świąteczną. Noc Bożego Narodzenia na Górnym Śląsku uważana jest za wyjątkowo magiczną. Wierzy się, że zwierzęta otrzymują zdolność mówienia.
  • Dzieciątko. Na Śląsku pod choinką, tuż po uroczystej wigilijnej wieczerzy, czekają na dzieci oraz dorosłych prezenty. W innych regionach Polski przynoszą je Dziadek Mróz, Mikołaj, Gwiazdka czy Gwiazdor, u nas podarki podrzuca Dzieciątko.

Wyjątkowa ślonsko godka. Łączy Hanysów od pokoleń!

Na Górnym Śląsku, bogatym w kulturę i tradycje, istnieje unikalna ślonsko godka, która jest znakiem rozpoznawczym tego regionu. Hanysy, czyli mieszkańcy Górnego Śląska, posługują się specyficznym dialektem, wzbogaconym o liczne wyrazy i zwroty, które stanowią ważny element lokalnej tożsamości.

W etnolekcie śląskim można dostrzec bogactwo dziedzictwa kulturowego, przekazywanego z pokolenia na pokolenie. Gwara śląska nie tylko oddziela ten region od innych, ale także pełni funkcję łącznika między ludźmi, budując silne więzi społeczne. To nie tylko elementy językowe, ale również nośniki tradycji, historii i lokalnego folkloru.

Wspólnota Ślązaków pielęgnuje swój język nie tylko w codziennym życiu, ale także w czasie świąt i uroczystości. Nabiera on wówczas szczególnego znaczenia, przypominając o bogactwie lokalnych zwyczajów i obrzędów. Mimo że dla osób spoza regionu gwara śląska może brzmieć nieco enigmatycznie, dla Hanysów jest ona dumą, elementem tożsamości i silnym symbolem wspólnoty lokalnej.

Co to takiego krisbaum, feferkuchy, apluziny? Te słowa po śląsku Hanysy znają doskonale. Poradzicie sobie?

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto