Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital Śląski w Cieszynie pozyskał blisko 8 mln zł na szybkie i sprawne reagowanie na zagrożenia epidemiologiczne

JAK
Szpital Śląski w Cieszynie
Szpital Śląski w Cieszynie Materiały Prasowe
Blisko 8 mln złotych dofinansowania pozyskał w ramach konkursu Szpital Śląski w Cieszynie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Zwycięski projekt cieszyńskiej placówki zakłada wzmocnienie możliwości szybkiego i sprawnego reagowania na zagrożenia epidemiczne. Dotacja zostanie przeznaczona na wykonanie prac budowalnych wpływających na bezpieczeństwo pacjentów z objawami chorób zakaźnych, jak i personelu medycznego. Zrealizowane zostaną także zakupy specjalistycznego sprzętu oraz wyrobów medycznych i środków ochrony osobistej.

Szpital Śląski w Cieszynie stale podejmuje działania na rzecz poprawy jakości udzielanych świadczeń medycznych. W trosce o bezpieczeństwo i komfort pacjentów oraz personelu medycznego realizowane są kolejne projekty, m.in. wykonywane są prace modernizacyjne oddziałów i jednostek placówki oraz inwestycje w specjalistyczny sprzęt medyczny.

Teraz cieszyński szpital pozyskał nowe pieniądze z funduszy unijnych. Z końcem lipca Ministerstwo Zdrowia ogłosiło wyniki konkursu na dofinansowanie projektów z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Działania 11.3 REACT EU – Wspieranie naprawy i odporności systemu ochrony zdrowia. Projekt Szpitala Śląskiego „Wzmocnienie możliwości szybkiego reagowania ZZOZ w Cieszynie na zagrożenia epidemiczne oraz poprawa jakości leczenia w czasie kryzysu” został przyjęty do realizacji. Na podstawie rzetelnie przygotowanego wniosku konkursowego placówka uzyskała dotację w wysokości prawie 8 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Dzięki staraniom dyrekcji kwota dofinansowania nie wymaga wkładu ze środków własnych szpitala.

- Priorytetem w działalności Szpitala Śląskiego jest stałe podnoszenie standardów leczenia. Okres pandemii i nierównej walki z koronawirusem ukazały, jak istotne jest zabezpieczenie szpitala przed zagrożeniem epidemicznym. W obliczu pojawiających się chorób zakaźnych niezbędna jest odpowiednia infrastruktura i zasoby. W tej kwestii istotnym jest także przygraniczne położenie naszej placówki – Szpital Śląski musi być przygotowany do pełnienia roli filtra epidemiologicznego. To potwierdza słuszność i potrzebę realizacji tego projektu – mówi Czesław Płygawko, dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

W trosce o bezpieczeństwo pacjentów i personelu medycznego

Celem projektu Szpitala Śląskiego jest unowocześnienie istniejącej infrastruktury placówki w zakresie chorób zakaźnych i dostosowanie jej do aktualnych potrzeb, wynikających ze specyfiki leczenia tych chorób, w tym COVID-19 i wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. W ten sposób szpital będzie w pełnej gotowości do reagowania na różnego rodzaju zagrożenie epidemiczne w przyszłości. W ramach inwestycji lecznica zrealizuje prace budowlano-remontowe oraz zakupi specjalistyczny sprzęt medyczny przeznaczony do skutecznej terapii w chorobach zakaźnych oraz wyroby medyczne i środki ochrony osobistej dla personelu medycznego.

- Zaplanowane przez nas działania w ramach unijnego projektu są kluczowe w zakresie skuteczności leczenia pacjentów z chorobami zakaźnymi, ale także ze względu na zapewnienie bezpiecznych warunków innym, hospitalizowanym pacjentom i personelowi medycznemu. Prace modernizacyjne przyczynią się również do zwiększenia dostępności świadczeń z zakresu chorób zakaźnych – powstanie więcej łóżek dostosowanych do leczenia tego typu chorób. Ponadto możliwa będzie także równoczesna hospitalizacja większej liczby chorych wymagających izolacji – wskazuje Adam Śliż, zastępca dyrektora Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Inwestycja, oprócz podniesienia komfortu i poziomu bezpieczeństwa pacjentów, jak i personelu medycznego, zmniejszy także obciążenie kadry związane z przygotowaniem warunków hospitalizacji.

W czasie pandemii personel wobec rosnącego zapotrzebowania na kolejne miejsca dla pacjentów z COVID-19 musiał przekształcać kolejne łóżka w tzw. łóżka covidowe. Po zakończeniu realizacji projektu przybędzie miejsc dla pacjentów z chorobami zakaźnymi. W wyremontowanej infrastrukturze będą realizowane wyłącznie świadczenia finansowane ze środków publicznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skoczow.naszemiasto.pl Nasze Miasto